Yüzme Stilleri

Yüzme Kursları
14 Aralık 2019
İzmit Belediyesi Kapalı Yüzme Havuzu
14 Aralık 2019

Serbest yüzme stili

En hızlı yüzülebilen stildir. Sağ ve sol kol başın üzerinden çıkarılarak öne doğru uzatılır ve su çekilir. Ayaklar ise yukarı ve aşağı sırayla inip çıkar. Bu ki işlem yapılırken nefes alma tekniği de önemlidir. Serbest yüzme stili, yüzücünün kulaçlarla ve ayak vuruşlarıyla yüzdüğü bir stildir. Yüzücünün hızını kulaçlar sağlar. Ayak vuruşları yüzücüye ancak yüzde 10 oranında hız kazandırır.

Sırt üstü yüzme stili

Serbest yüzme stiline benzer fakat sırt üstü konumda yüzülür. Kol ve bacak pozisyonları serbest stilin tam tersi şeklindedir. Baş suyun üzerinde kaldığı için nefes almada bir problem yaşanmaz.

Kelebek Stili

En fazla performans gerektiren yüzme stilidir. Her bir vuruş hareketinde pozisyon değiştirildiğinden, kelebek yüzüşü için tek bir vücut pozisyonundan söz edilemez. Ayaklar birleşiktir ve suda bir aşağı bir yukarı inip çıkar. Kollar su yüzüne çıkışta yandadır sonrasında ise senkron olarak suya girer suyu çeker. Bu stilde bel hareketi önemlidir.

Kurbağalama yüzme stili

Kurbağalama en yavaş yüzme stilidir. İsminden de anlaşılacağı gibi kurbağaların yüzüş tekniğini taklit eder. Serbest ve sırt üstü yüzmenin aksine kollar ve bacaklar yanlara açılır ve toplanır.

Comments are closed.